Siz Hayal Edin Biz Tasarlayalım ! Bilgi İçin İletişim Bölümünden Ulaşabilirsiniz.
  • Adres
  • İstanbul/Gaziosmanpaşa
  • recep@evimmutfakbanyo.com
  • 0212 618 90 92
  • Hafta İçi - 10:00 - 20:00
  • Pazar Açık

Projelerimiz

Parke

Açıklama

Laminat parke kullanımı artık evlerimizin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Hatta sadece evler değil ofisler, alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda da laminat parke sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanım alanı olarak diğer alternatiflerine göre daha kullanışlı oluşuyla ve kolay temizlenme özelliğiyle fazlaca tercih edilen bir döşeme ürünüdür.Buna ek olarak uygulama olarak evinizde herhangi bir sorun çıkarmadan yaptırabileceğiniz, hızlı ve kolay bir uygulamayla sahip olabileceğiniz bir sistemdir.

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke, çeşitli sentetik yapıların endüstriyel tekniklerle üst üste getirilmesiyle ahşap görünümünü alan çok katmanlı bir döşeme ürünüdür.

Bu yazımızda sizlere laminat parke çeşit ve renklerini göstermeye çalışacağız fakat öncesinde kafa karışıklıklarını gidermek için parke çeşitlerine değinelim. Çünkü laminat parke, parke çeşitlerinden sadece bir tanesidir ve farklı çeşitlerde parke türleri bulunmaktadır.

Parke Türleri

Parkeler malzemeleri ve yapılış türlerine göre farklı kategorizasyonlarda yer alıyor. Temel olarak 3 parke çeşitinden bahsedebiliriz: masif, lamine ve laminat parke.

Masif Parke

Masif parke; tek katmanlı, tamamı tek tip kaliteli ağaçtan oluşan, homojen döşeme parke türüdür. Üretiminde ahşabın yapısına herhangi bir müdahalede bulunulmaz ve kendi doğal yapısı korunur. Doğal ve geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra oldukça uzun ömürlüdür. Isı ve ses yalıtımı iyidir. Ham madde olarak  Afrika’dan ve uzak doğudan getirilen taslak tomrukları kullanılmaktadır.

Lamine Parke

Lamine parke; masif parke gibi tek katmanlı olmayıp genellikle 2 ya da 3 katmandan oluşmaktadır. Ahşap katmanlarının üst üste bindirilmesiyle oluşur. En üstteki ağaç katmanı kaliteli ağaçtan oluşurken alttaki katmanlar düşük kaliteli herhangi bir ağaç türünden oluşabilmektedir. Cilalı, boyalı, eskitilmiş  vb. gibi şekillerde satışa sunulduğundan kullanıma hazır bir üründür. Bu nedenle masif parkeye nazaran daha pahalıdır. Tamamen doğal olmasının yanı sıra tamiratı kolay, montaj süresi kolay ve kısadır. Yerleşimi doğru yapıldığı taktirde su almaz ve kabarma yapmaz, bu nedenle oldukça uzun ömürlüdür.

Laminat Parke

Laminat parke; diğer türlerin aksine doğal malzemelerden oluşmaz. Ağacın yan ürünlerinden olan talaş gibi maddelerin yüksek sıcaklıkta preslenerek parkenin orta tabakasındaki yüksek dayanımlı ağaç lifler (hdf) oluşturulur. Hdf adı verilen orta tabakanın üst yüzeyi yüksek kaliteli malzemelerle kaplanır ve böylelikle laminat parke üretilmiş olur.  Avantajlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz: estetiktir, kolay temizlenebilir, çeşit ve renk yelpazesi fazladır ayrıca maliyeti diğer parke türlerine göre daha düşüktür . Dezavantaj olarak sert ve metal nesnelerin baskıyla laminat parkeyi çizebilmesi gösterilebilir. Laminat parke için 4200 devir 8 mm ölçüsünde olanlar en dayanıklı olanlardır. Devir düştükçe kalite düşer, dayanıklılık azalır. Bu nedenle laminat parkeyi seçerken devir sayısı göz önünde bulundurulmalıdır.

Proje Yeri